Pihtipudas-Seura ry on perustettu 5.4.1958 ja sen toimialueena on Pihtipudas.

Tavoitteena on työskennellä toimialueen olojen kehittämiseksi ja syventää asukkaiden kotiseudun tuntemusta sekä paikallishenkeä. Toiminta on ollut alusta asti tähän päivään saakka aktiivista ja seuran tehtäväkenttä on laajentunut jatkuvasti.

Pihtipudas–Seuran toimintaan on vuosien varrella kuulunut mm.:

  • paikallislehti Kotiseudun Sanomien julkaiseminen
  • Kotiseutulehti Pihtiputaan Joulu -lehden julkaiseminen
  • kotiseutumuseon ylläpitäminen
  • luontoretket
  • arkeologiset kaivaukset
  • Wanhan Pappilan kunnostaminen ja ylläpitäminen
  • luontokirkon järjestäminen yhdessä Pihtiputaan seurakunnan kanssa
  • Pihtiputaan Kirja I:n julkaiseminen yhdessä Pihtiputaan kunnan ja seurakunnan kanssa sekä Pihtiputaan Kirja II:n julkaiseminen. Pihtiputaan Kirja II:n voi ostaa Kotiseudun Sanomien toimituksesta. Kirjan voi tilata myös palautesivun kautta postitse.

Liity Pihtipudas–Seuran jäseneksi ja tule mukaan tukemaan arvokasta kotiseututyötä!